درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟ چرا به این درگاه نیاز است؟

دسته بندی :آموزش ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ 77
درگاه پرداخت

درگاه پرداخت

با گسترش کسب و کارهای اینترنتی، یکی از مشکلات اساسی که به وجود آمد، بحث اعتماد و انجام تراکنش‌های مالی بود. در چندین سال قبل، کاربران اینترنتی بابت خرید محصول یا خدمات مختلف، مبالغی را پرداخت می‌کردند که مستقیما به حساب کلاهبرداران واریز می‌شد. با رشد تکنولوژی و نظارت بیشتر بر بحث فعالیت‌های اینترنتی، این مشکل با درگاه پرداخت رفع شد.

اگرچه درگاه پرداخت صرفا روشی برای انجام آسان و امن تراکنش‌های آنلاین بوده، اما ارائه دهندگان این درگاه‌ها، تنها زمانی درگاه را در اختیار کسب و کار قرار می‌دهند که از صحت عملکرد وی مطمئن باشند. بنابراین، مشکل اعتماد به کسب و کارهای اینترنتی، به همین سادگی برطرف شد.

همچنین، خدمات جانبی متعددی از سمت ارائه دهندگان درگاه پرداخت برای صاحبان کسب و کارها ارائه شده که باعث تسهیل مدیریت بخش مالی کسب و کار شده است. در این مقاله، این خدمات را نیز بررسی خواهیم کرد.

صفر تا صد درگاه پرداخت اینترنتی
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  درگاه پرداخت اینترنتی

  درگاه پرداخت اینترنتی یا همان Payment Gateway واسطی میان کسب و کار و مشتری بوده که عملیات تراکنش مالی را برعهده می‌گیرد. اگرچه از این درگاه‌ها بیشتر برای وبسایت‌ها استفاده می‌شود، اما کاربرد آن‌ها محدود به وبسایت‌ها نبوده و امروزه، حتی کسب و کارهایی که وبسایت ندارند، می‌توانند از این درگاه استفاده نمایند. بانک‌ها، پرداخت‌یارها و ارائه‌دهندگان درگاه‌های واسط، این درگاه را در اختیار کسب و کار گذاشته و بخش تراکنش‌های مالی را برعهده می‌گیرند.

  درصورتیکه تراکنش موفقیت آمیز باشد، کسب و کار از تراکنش موفق مطلع شده و محصول یا خدمت را در اختیار مشتری قرار می‌دهد. در صورتیکه تراکنش به هر دلیلی با مشکل روبرو شود (حتی در صورت کسر موجودی از حساب مشتری)، تراکنش برگشت خورده و موجودی نهایتا تا 72 ساعت بعد به حساب مشتری برگشت داده خواهد شد. تمامی این اقدامات به صورت اتوماتیک و در زمان بسیار اندکی رخ خواهد داد.

  انواع درگاه پرداخت

  اگرچه وظیفه‌ی تمامی درگاه‌های پرداخت، انجام تراکنش و اطلاع دادن به کسب و کار بوده و از نظر خریدار، نوع درگاه تفاوتی ندارد، اما اگر صاحب کسب و کار هستید، باید انواع درگاه‌های پرداخت را بشناسید تا با علم و دانش از میان آن‌ها انتخاب کنید. در یک دسته‌بندی کلی، درگاه‌های پرداخت به دو قسمت درگاه پرداخت مستقیم یا همان PSP و درگاه پرداخت غیر مستقیم یا همان واسط تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه، هر یک از دو مدل به تفصیل مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

  درگاه پرداخت مستقیم چیست؟

  درگاه پرداخت مستقیم به درگاه‌هایی گفته می‌شود که مستقیما از بانک‌ها و برروی حساب بانکی صاحب کسب و کار، دریافت می‌شود. این درگاه، پس از انجام تراکنش مالی، وجه را مستقیما به حساب بانکی فرد منتقل کرده و بدون کارمزد است. اگرچه اتصال به حساب شخصی و نداشتن کارمزد، این مدل درگاه‌ها را به نظر انتخاب بهتری برای کسب و کارها می‌کند، اما محدودیت‌هایی نیز به همراه دارد.

  مدارک مورد نیاز برای دریافت درگاه پرداخت مستقیم

  برای دریافت این مدل درگاه‌ها، اول از هر چیزی وبسایت (برروی وبسایت داده می‌شود)، باید تکمیل و آماده بوده و همچنین محصولات و حوزه‌ی فعالیتی، کاملا مشخص باشد. سپس باید مجوزهای لازمه را (چه حقیقی و چه حقوقی) دریافت نموده و کسب و کار به صورت قانونی (ثبت شده) فعالیت خود را اطلاع رسانی کرده باشد. پس از آن نیز باید کد مالیاتی و همچنین نماد الکترونیک برای سایت دریافت گردد.

  مشخصا دریافت این مجوزها به یک بازه‌ی زمانی بین 1 ماه تا 3 ماه نیاز داشته و علاوه بر آن، کسب و کار باید در لیست مشاغل قانونی و بلامانع قرار بگیرد. بساری از کسب و کارها در ایران، در حوزه‌هایی هستند که هیچگونه قانونی برای آن‌ها تعیین نشده (بنابراین غیر قانونی نبوده، با این حال قانونی هم نیستند!) و نتیجتا دریافت درگاه مستقیم بانکی را با مشکل روبرو خواهد کرد.

  لیست درگاه های پرداخت اینترنتی مستقیم

  اگر تمامی مجوزها را دریافت کرده باشید، می‌توانید از میان ارائه دهندگان متعدد درگاه psp، یکی را انتخاب کرده و کدنویسی‌های لازمه برای سایت را انجام داده (یا از پلاگین‌های موجود استفاده نموده) و از همان زمان، فروش و کسب درآمد آنلاین را شروع کنید. در جدول زیر، لیست درگاه‌های پرداخت اینترنتی مستقیم به همراه درصد پایداری هریک را مشاهده می‌کنید.

  هرچقدر درصد پایداری بیشتر باشد، به این معناست که عملکرد درگاه بهتر بوده و مدت زمان در دسترس بودن آن بیشتر است. 100 درصد به معنای همواره فعال است.

  ردیف ارائه دهنده درصد پایداری (%)
  1 آسان پرداخت پرشین 99.985
  2 ایران کیش 99.985
  3 پرداخت الکترونیک پاسارگاد 99.958
  4 پرداخت نوین آرین 99.884
  5 پرداخت الکترونیک سپهر 99.331
  6 پرداخت الکترونیک سامان 99.968
  7 تجارت الکترونیک پارسیان 99.974
  8 به پرداخت ملت 99.964
  9 پرداخت الکترونیک سداد 99.979
  10 فن آوا کارت 99.921
  11 سایان کارت 99.952
  12 الکترونیک کارت دماوند 98.619

  درگاه پرداخت غیر مستقیم چیست؟

  بسیاری از کسب و کارهایی که فعالیت خود را به تازگی شروع کرده و یا در کسب و کار خود، نیازی به وبسایت نداشته‌اند، امکان دریافت درگاه مستقیم بانکی را ندارند. خوشبختانه باز هم پیشرفت فن‌آوری باعث شده تا متدهایی برای ایجاد یک راه آسان‌تر در اختیار کسب و کارها قرار بگیرد. درگاه‌های پرداخت غیر مستقیم یا همان واسط، وظیفه‌ی تسهیل تراکنش‌های مالی را برعهده دارند.

  قوانین و مقررات این درگاه‌ها بسیار ساده‌تر بوده و کل زمان مورد نیاز برای دریافت درگاه، کمتر از 72 ساعت است. برای مثال، یکتاپال درگاه پرداخت خود را در مدت زمانی کمتر از 24 ساعت در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می‌دهد. همچنین، دریافت درگاه غیر مستقیم پرداخت نیازی به طی کردن مراحل دشواری همانند ثبت رسمی کسب و کار نداشته و همین امر نیز باعث تسهیل امور خواهد شد.

  علاوه بر آن، درگاه‌های پرداخت غیر مستقیم، نظارت کمتری بر ماهیت کسب و کار داشته و فقط زمانی امکان ارائه‌ی درگاه را ندارند که کسب و کار، در زمینه‌ی فعالیت‌های غیر قانونی قرار گرفته باشد. اگر دقت کرده باشید، درگاه مستقیم فقط برای فعالیت‌های قانونی بوده، اما درگاه غیر مستقیم فقط زمانی تحویل نمی‌شود که کسب و کار، غیر قانونی باشد. این مزیت بسیار بزرگی و تسهیل‌کننده‌ای است که درگاه واسط ارائه می‌نماید.

  لیست درگاه های پرداخت اینترنتی غیر مستقیم

  در مقایسه با ارائه دهندگان درگاه مستقیم، تعداد مجموعه‌هایی که توانمندی ارائه‌ی درگاه واسط را داشته باشند، بسیار کمتر است. این کار، نیازمند دانش فنی بسیار بالا، ارتباط مستمر با بانک‌ها و دریافت مجوز از بانک مرکزی بوده و به همین جهت نیز مجموعه‌های محدودی این توانمندی را کسب کرده‌اند تا بتوانند این خدمت را ارائه دهند.

  ارائه دهنده درصد کارمزد حداکثر کارمزد (تومان)
  یکتاپال 1 800
  زرین پال 1 3،000
  زیبال 1 4،000
  پی فا 1 1،000
  نکست پی 1 800
  سیز پی 1 1،500
  رایان پی 1 6،000
  پی 1 5،000
  وندار 1 4،000

  یکتا پال یکی از این محدود مجموعه‌هایی است که توانسته این خدمت را با بهترین کیفیت، در اختیار مشتریان خود قرار دهد. در جدول، لیست ارائه دهندگان درگاه غیر مستقیم را به همراه میزان کارمزد و حداکثر کامزد، مشاهده می‌نماییم. در کنار میزان کارمزد، در انتخاب درگاه پرداخت غیر مستقیم باید به نکات دیگری توجه نمود که در مقاله پارامترهای مهم در انتخاب درگاه پرداخت غیر مستقیم به آن پرداخته‌ایم.

  درگاه مستقیم یا واسط

  بسیاری از افراد معتقد هستند که در صورتی که کسب و کار به صورت حرفه‌ای و کاملا قانونی و ثبتی فعالیت خود را انجام می‌دهد، بهتر است از درگاه مستقیم بانکی استفاده نماید. با این حال، متخصصانی که در این حوزه فعالیت دارند، دلایل محکم‌تری برای انتخاب درگاه واسط را ارائه می‌کنند. اگرچه درگاه بانکی مستقیما از خود بانک گرفته شده و ظاهرا اعتبار بیشتری دارد، اما درگاه پرداخت واسط مزایای متعددی برای کسب و کار را به همراه دارد.

  نیاز به دانش راه اندازی

  اکثر درگاه‌های مستقیم نیاز به کدنویسی اختصاصی برای راه‌اندازی داشته و نمی‌توان به محض تایید شدن درگاه، از خدمات آن استفاده نمود. امروزه برای سایت‌های وردپرسی، پلاگین‌های متعددی ایجاد شده تا فرآیند انجام تراکنش و خرید محصول/خدمت را تسهیل نماید. با این حال، باز هم بعضی از درگاه‌های نسبتا پرکاربرد مستقیم، نیاز به توسعه پلاگین یا همان افزونه‌های اختصاصی را دارند.

  درگاه پرداخت مستقیم

  در خصوص سایت‌هایی که با کدنویسی اختصاصی طراحی شده‌اند، راه‌اندازی سایت و عملیاتی کردن درگاه پرداخت حتی دشوارتر بوده و به دانش بیشتری نیاز دارد. این در حالی است که مجموعه‌های ارائه دهنده درگاه واسط، بیشتر راه را طی کرده‌اند تا کسب و کار بتواند با چند کلیک و یا کپی کردن چند خط کد، درگاه را راه‌اندازی نماید. در وبسایت‌های وردپرسی، فقط کافی است تا مرچنت کد را وارد پلاگین‌های آماده نموده تا فروش آغاز شود. 

  لینک پرداخت

  بسیاری از کسب و کارهایی که نیاز به سایت نداشته و از روش‌های دیگر فعالیت می‌کنند، برای مثال: فروشگاه‌های تلگرامی یا اینستاگرامی، امکان استفاده از درگاه مستقیم را ندارند. اگرچه این کسب و کارها ممکن است کاملا قانونی باشند، اما بدون ایجاد وبسایت، امکان اخذ درگاه مستقیم برای تسهیل تراکنش‌ها را نداشته و همین امر، باعث بد شدن جلوه کار می‌شود.

  یکی از خدمات بسیار مهم و کاربردی ارائه‌دهندگان درگاه واسط معتبر همانند یکتاپال، ارائه لینک پرداخت است. پس از افتتاح حساب رایگان و احراز هویت در این مجموعه‌ها، صاحب کسب و کار می‌تواند برای هر محصول/خدمت خود یک صفحه‌ی پرداخت اختصاصی با تصویر مشخص به همراه لوگوی کسب و کار را ایجاد کرده تا در صورت نیاز، به مشتریان خود ارائه دهد.

  این خدمت مهم و پر کاربرد، فقط توسط ارائه دهندگان درگاه‌های واسط ارائه شده است. دلیل آن نیز این است که مجموعه‌های واسط، دولتی نبوده و به همین دلیل پتانسیل بیشتری برای پیشرفت و توسعه در ارائه‌ی خدمات دارند.

  استفاده برای چند مجموعه

  هر درگاه پرداخت مستقیم، فقط و فقط برای یک وبسایت بوده و برای تغییر یا اضافه کردن وبسایت جدید، پروسه‌ی دریافت درگاه باید مجددا طی شود. این در حالی است که ارائه دهندگان درگاه‌های غیر مستقیم، فرآیند احراز هویت را فقط یکبار انجام داده و پس از آن، نه تنها می‌توانید برای وبسایت‌های متعدد خود، درگاه دریافت نمایید، بلکه به سادگی نیز می‌توانید از خدمات جانبی همانند لینک پرداخت یا تسهیم استفاده نمایید.

  تسهیم

  تسهیم خدمتی نسبتا نوین بوده که توسط درگاه‌های پرداخت واسط همچون یکتا پال ارائه شده است. هنگامیکه کسب و کاری دارای چندین سرمایه گذار مختلف بوده که نیاز باشد تا سود حاصل از فروش هر محصول/خدمت بین شرکا یا سرمایه‌گذاران به صورت آنی تقسیم شود، می‌توان از خدمت تسهیم آنی (در لحظه پرداخت و تسویه حساب) استفاده نمود.

  اتوماتیک کردن پرداخت سهم سود فروش در درگاه پرداخت غیر مستقیم، خدمت نوآورانه‌ای است که خیال شرکا را بابت دریافت سود حاصل از سرمایه‌گذاری، جمع می‌نماید. قواعد و امکانات ارائه شده در خدمت تسهیم، در مقاله‌ی دیگری بررسی شده است.

  پشتیبانی

  درگاه‌های بانکی یا وصل بوده و یا قطع هستند! در صورتی که همه چیز طبق روال پیش برود، هیچگونه مشکلی وجود ندارد. اما زمانیکه مشکلی در کسب و کار ایجاد شود، دسترسی به تیم پشتیبانی که دلسوزانه پاسخ سوالات را داده و راهنمایی‌های لازمه را انجام دهد، بسیار دشوار است. اما عموما تیم پشتیبانی درگاه‌های پرداخت واسط به صورت 24 ساعته پاسخگوی سوالات هستند.

  تسویه حساب

  درگاه‌های مستقیم، مبلغ تراکنش را به صورت آنی به حساب مالک حساب انتقال داده، اما تسویه حساب در درگاه‌های واسط عموما در اولین روز کاری بعدی انجام خواهد شد. البته بعضی از ارائه‌دهندگان درگاه پرداخت واسط نیز امکان تسویه حساب آنی را بسته به میزان تراکنش روزانه (تعداد و مبلغ کل) فراهم کرده‌اند. احتمال می‌رود که در آینده‌ی نزدیک، این نقطه ضعف درگاه‌های واسط نیز به کل از بین برود.

  نیاز به اینماد

  درگاه‌های مستقیم بانکی، صد درصد به اینماد نیاز داشته، این درحالی است که ارائه دهندگان درگاه‌های واسط تا پیش از آذرماه سال 1400، صاحبان کسب و کار را ملزم به دریافت اینماد نکرده بودند. هنوز هم مذاکرات بین ارائه دهندگان درگاه‌های واسط و بانک مرکزی برای حذف الزام به اینماد در جریان بوده و امید است که نتیجه‌ی آن، مطابق خواست صاحبان کسب و کار و خصوصا کسب و کارهای نوپا باشد.

  زمان راه اندازی

  همانطور که پیشتر مطرح شد، کسب مجوزهای لازم و دریافت درگاه پرداخت مستقیم به زمانی بین 1 الی 3 ماه نیاز داشته، این در حالی است که دریافت درگاه پرداخت غیرمستقیم نهایتا به 72 ساعت زمان نیاز دارد. در صورتیکه پیش از این افتتاح حساب کرده باشید و احراز هویت را انجام داده باشید، این زمان بسیار کاهش یافته و در مواردی امکان ارائه‌ی درگاه در کمتر از 2 ساعت نیز وجود دارد.

  کارمزد

  در درگاه‌های psp، هیچگونه کارمزدی بابت تراکنش‌های انجام گرفته، کسر نمی‌شود. این در حالی است که ارائه دهندگان درگاه پرداخت واسط، عموما کارمزد 1 درصدی را تا سقف مشخص (مثلا 800 تومان در یکتاپال) دریافت می‌کنند. جالب است بدانید که با بیشتر شدن تعداد تراکنش‌ها و افزایش مبلغ کلی روزانه، امکان کمتر کردن کارمزد در درگاه‌های پرداخت وجود داشته و در مواردی حتی این عدد به صفر کاهش می‌یابد.

  چه کسب و کارهایی به درگاه پرداخت نیاز دارند؟

  در هر کسب و کاری که خدمات و محصولات پولی ارائه شده باشد، می‌توان از درگاه پرداخت استفاده نمود. وبسایت‌هایی که وظیفه‌ی فروش بر دوش آن‌ها گذاشته شده یا اصطلاحا وبسایت‌های فروشگاهی مسلما به درگاه پرداخت اینترنتی نیاز داشته تا امر خرید را برای مشتریان تسهیل کرده و همچنین تنها زمانی یک سفارش را ثبت کنند، که از انجام تراکنش مطمئن شده باشند.

  اگرچه امکان استفاده از روش‌های پرداخت دیگر از جمله کارت به کارت نیز برای اکثر وبسایت‌های فروشگاهی (خصوصا وبسایت‌های وردپرسی) وجود دارد، اما این روش‌ها عموما باعث کاهش اعتماد و همچنین زیاد شدن حجم کاری ادمین وبسایت‌ها شده و امکان بروز خطا را نیز به دنبال دارد. پس از هر تراکنش موفق، درگاه پرداخت به صورت اتوماتیک پاسخی به سایت داده که تراکنش انجام شده تا وبسایت بتواند به صورت اتوماتیک، وضعیت سفارش را به حالت پرداخت شده تغییر دهد.

  درگاه پرداخت بدون نیاز به اینماد

  بسیاری از صاحبان کسب و کارها، به جای استفاده از درگاه پرداخت واسط، به دنبال درگاه پرداخت بدون نیاز به اینماد هستند. همانطور که پیشتر نیز مطرح شد، بر اثر فشارهای بانک مرکزی، بعضی از ارائه‌دهندگان درگاه پرداخت واسط، داشتن اینماد را الزامی کرده، اما بعضی هنوز در حال مذاکره و چانه زنی هستند. اما به صورت کلی، منظور از درگاه پرداخت بدون نیاز به اینماد، همین درگاه‌های واسط همانند یکتاپال است.

  درگاه پرداخت چگونه باعث جلب اعتماد میشود؟

  از آنجاییکه برای دریافت درگاه پرداخت باید فرآیند احراز هویت انجام شود، مشتریانی که به وبسایت کسب و کار مراجعه کرده و یا از لینک پرداخت استفاده می‌کنند، با اعتماد بیشتری به وبسایت و کسب و کار نگاه کرده و طبیعتا دیگر نگران اعتبار و امنیت پول خود نیستند. همچنین تمامی ارائه دهندگان درگاه پرداخت واسط، قسمتی را برای ثبت شکایت در نظر گرفته‌اند.

  در صورت بروز تخلف از سمت کسب و کار، مشتری به سادگی امکان ثبت تخلف مجموعه را داشته که پس از آن، ارائه دهنده‌ی درگاه پرونده را بررسی خواهد کرد. بررسی پرونده نهایتا به سه نتیجه ختم خواهد شد. اول اینکه ممکن است شکایت مشتری اشتباه باشد، دوم اینکه کسب و کار کوتاهی کرده باشد و سوم هم اینکه کسب و کار تخلف کرده باشد.

  در موارد دوم و سوم، با کسب و کار به صورت مقتضی برخورد خواهد شد و امکان باطل کردن درگاه پرداخت نیز وجود دارد. همین پروسه‌ی استاندارد و اصولی، باعث می‌شود تا مشتریان با اعتماد کامل از خدمات یا محصولات وبسایت‌هایی که دارای درگاه پرداخت اینترنتی هستند، استفاده کنند.

  درگاه پرداخت اینترنتی، واسطی بین کسب و کار (وبسایت) و مشتری بوده که وظیفه‌ی انجام تراکنش‌های امن و مطمئن مالی را بر عهده دارد.

  درگاه پرداخت مستقیم عموما توسط بانک‌ها ارائه شده که فرآیند دریافت آن اندکی سخت و پیچیده است. همچنین باید تمامی مجوزهای لازمه را نیز دریافت نمود. درگاه‌های واسط که تحت نظر بانک مرکزی فعالیت می‌کنند، فرآیند دریافت درگاه را تسهیل کرده و همچنین خدمات جانبی مورد نیاز کسب و کارها (همانند لینک پرداخت، تسهیم و ...) را ارائه می‌کنند. یکتاپال یکی از معتبرترین ارائه دهندگان معتبر درگاه پرداخت واسط است.

  برای دریافت درگاه پرداخت مستقیم یا همان PSP، اینماد ضروری است. اما بعضی از درگاه‌های واسط، هنوز دریافت اینماد را الزامی نکرده و از همین جهت نیز انتخاب مناسبتری برای کسب و کارهای نوپا هستند.

  5/5 - (1 امتیاز)
  راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

  مطالب زیر را حتما بخوانید:

  قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه: